Autor konspektu: Ewa Jakubiak-Szydłowska
Temat: Czy drzewa mają duszę? – „Kult drzew” J.G. Frazer`a i „Kalina” T. Lenartowicza.
Czas: 90 minut
Cele:
– uczeń rozumie przeczytany tekst
– uczeń potrafi odnaleźć w tekście konkretne informacje
– uczeń wyraża swoją opinię na temat ochrony przyrody
– uczeń czyta wiersz
– uczeń potrafi wyodrębnić obrazy poetyckie wiersza
– uczeń potrafi wskazać środki stylistyczne użyte w wierszu
Formy organizacyjne: praca grupowa (zróżnicowana), praca indywidualna (jednolita)
Metody i techniki pracy: praca z tekstem, dyskusja grupowa, pogadanka podająca
Przebieg lekcji
| CZAS | CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI
UCZNIA |
CELE |
| 5 min. | 1.Witam się z uczniami.
2.Sprawdzam obecność. 3.Zapisuję temat na tablicy. |
1.Uczniowie zapisują temat w zeszycie.
|
1.Wyciszenie uczniów. |
| 10 min. | 1.Proszę uczniów o otworzenie podręcznika na str.37 i przeczytanie znajdującego się tam tekstu.
2.Proszę o streszczenie przeczytanego tekstu. |
1.Uczniowie czytają tekst.
2.Uczniowie streszczają tekst. |
1.Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. |
| 10 min. | 1.Dzielę uczniów na 4 grupy i przydzielam im po jednym fragmencie tekstu, którym będą się zajmować.
2.Informuję uczniów o tym, na czym będzie polegać ich zadanie (załącznik nr 1) i zapisuję polecenia na tablicy. 3.Rozdaję uczniom karty, na których będą pracować (załącznik nr 2). |
1.Uczniowie dzielą się na grupy.
2.Uczniowie wysłuchują polecenia i przepisują je do zeszytu. |
1.Zapoznanie uczniów z treścią zadania i formami pracy. |
| 10 min. | 1.Czuwam nad prawidłowym przebiegiem pracy w grupach.
2.W razie potrzeby służę pomocą. |
1.Uczniowie pracują w grupach. | 1.Umiejętność streszczania tekstu.
2.Umiejętność odnajdywania w tekście konkretnych informacji. |
| 10 min. | 1.Proszę grupy o zaprezentowanie efektów swojej pracy. | 1.Uczniowie prezentują efekty swojej pracy. | 1.Wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi grupami.
2.Kształtowanie umiejętności przemawiania na forum klasowym. |
| 10 min. (2 godz. lekcyjna) | 1.Zapisuję na tablicy notatkę na temat kultu drzew (korzystając ze zdań, które układały poszczególne grupy) i proszę o jej przepisanie. | 1.Uczniowie redagują notatkę i przepisują ją do zeszytu. | 1.Utrwalenie informacji dotyczących kultu drzew. |
| 10 min. | 1.Pytam uczniów o to, czy zgadzają się ze stwierdzeniem: Nasi przodkowie poparliby ruch na rzecz ochrony przyrody. Następnie proszę o znalezienie w tekście zdań, które popierają tę tezę.
2.Rozmawiam z uczniami o tym, co myślą o ochronie przyrody i co możemy zrobić, żeby ją chronić. |
1.Uczniowie odpowiadają na pytania. | 1.Umiejętność odnajdywania odpowiedzi na pytania w tekście.
2.Umiejętność wyrażania własnej opinii. |
| 5 min. | 1.Proszę o otworzenie podręcznika na str.42 i przeczytanie znajdującego się tam wiersza.
2.Zadaję uczniom pytanie: O czym jest ten wiersz? |
1.Uczniowie czytają wiersz.
2.Uczniowie odpowiadają na pytanie. |
1.Kształtowane umiejętności czytania ze zrozumieniem. |
| 15 min.
|
1.Proszę uczniów o podzielenie wiersza na 2 części (zgodnie z treścią).
2.Pytam uczniów o to, jakie obrazy znajdują się w wierszu. 3.Zadaję uczniom pytanie: W jaki sposób została w wierszu przedstawiona kalina. 4.Pytam o to, jaka była kalina w pierwszej części wiersza, a jaka w drugiej i co spowodowało tę zmianę. 5.Proszę o opowiedzenie historii Jasia. 6.Pytam uczniów o to, jaki związek ma lato i jesień z bohaterami wiersza i czego są symbolem. 7.Pytam o to, jakie środki stylistyczne zostały użyte w wierszu.
|
1.Uczniowie dzielą wiersz na części.
2.Uczniowie odpowiadają na pytania. |
1.Umiejętność wyodrębniania obrazów zawartych w wierszu.
2.Umiejętność dostrzegania symboli w wierszu. 3.Umiejętność odnajdywania środków stylistycznych użytych w wierszu. |
| 5 min. | 1.Proszę kilku uczniów o odczytanie fragmentów wiersza w taki sposób, aby dzięki intonacji, barwie i natężeniu głosu wyrazić uczucia i przeżycia bohaterów.
2.Zadanie domowe: a)Rozwiązać krzyżówkę (załącznik nr 3a) b)Zadanie nr 5 z podręcznika (załącznik nr 3b). |
1.Uczniowie czytają wiersz.
|
1.Umiejętność czytania wiersza w taki sposób, aby oddać nastrój wiersza i uczucia bohaterów. |
Załącznik nr 1.
Tekst pt. ”Kult drzew” składa się z 4 części. Każda grupa zajmuje się jednym fragmentem.
Zadania dla grup:
a) przeczytać po cichu przydzieloną część tekstu
b) streścić swój fragment
c) zapisać w 2-3 zdaniach najważniejsze informacje dotyczące przydzielonego akapitu
d) wynotować nazwy miejsc (krain, państw, kontynentów) związanych z opisanymi wierzeniami i wyobrażeniami
Zadanie 1
Na podstawie tekstu pt. „Kult drzew” rozwiąż krzyżówkę.
|
1. |
|||||||||||||||||
| 2. | |||||||||||||||||
| 3. | |||||||||||||||||
| 4. | |||||||||||||||||
| 5. | |||||||||||||||||
| 6. | |||||||||||||||||
| 7. | |||||||||||||||||
| 8. | |||||||||||||||||
| 9. | |||||||||||||||||
| 10. | |||||||||||||||||
| 11. | |||||||||||||||||
| 12. | |||||||||||||||||
| 13. | |||||||||||||||||
| 14. | |||||||||||||||||
- Cześć religijna oddawana bóstwu.
- Miejsce związane z kultem jakiegoś bóstwa.
- Duch drzewa (według wierzeń Indian).
- Moneta używana w Starożytnej Grecji.
- Grecki bóg sztuki lekarskiej.
- Imię autora tekstu pt. ”Kult drzew”.
- Legendarny założyciel Rzymu.
- Drzewo w sanktuarium Asklepiosa, którego nie można było ścinać.
- Drzewo, które rosło na stoku Wzgórza Palatyńskiego.
- Miejsce uważane za święte.
- Niemiecka kraina historyczna w dorzeczu górnego Renu i Dunaju.
- Starożytny lud europejski, u którego najstarszymi uroczyszczami były lasy.
- Państwo, którego stolicą była Uppsala.
- Córka bogini Leto.
Zadanie 2
Wyobraź sobie, że nadeszła wiosna i kalina znów się obudziła do życia. Nad leśny potok właśnie przyszła gromada dzieci. Opisz, co zobaczyła i usłyszała kalina.
