Autor konspektu: Ewa Jakubiak-Szydłowska
Temat: Jaki jest wiatr? Charakterystyka wiatru na podstawie wierszy: „Dwa wiatry” J.Tuwima i „Jak wygląda wiatr?” D.Wawiłow.
Czas: 90 minut
Cele:
– uczeń analizuje wiersze
– uczeń potrafi wymienić środki stylistyczne użyte w wierszach
– uczeń potrafi wyodrębnić obrazy poetyckie
– uczeń potrafi porównać dwa wiatry
– uczeń potrafi scharakteryzować wiatr
Przebieg lekcji
| CZAS | CZYNNOŚCINAUCZYCIELA | CZYNNOŚCI UCZNIA | CELE |
| 5 min. | 1.Witam się z uczniami.2.Sprawdzam obecność.
3.Zapisuję temat lekcji na tablicy. |
1.Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie. | 1.Wyciszenie uczniów. |
| 15 min. | 1.Proszę uczniów o otworzenie podręcznika na str.45 i przeczytanie znajdującego się tam wiersza.2.Rozmawiam z uczniami na temat budowy wiersza, rymów i środków stylistycznych. | 1.Uczniowie czytają wiersz.2.Uczniowie rozmawiają ze mną o wierszu. | 1.Umiejętność czytania ze zrozumieniem.2.Umiejętność wyodrębniania części wiersza.
3.Rozpoznawanie środków stylistycznych i rymów. |
| 5 min. | 1.Rozdaję uczniom karty pracy (załącznik nr 1).2.Proszę o wykonanie polecenia 1a.
3.Wspólnie omawiamy zagadnienie. |
1.Uczniowie wykonują zad.1 z kart pracy. | 1.Umiejętność wyszukiwania czasowników charakteryzujących dwa wiatry. |
| 5 min. | 1.Proszę o wykonanie zad.1b z kart pracy.2.Wspólnie omawiamy zagadnienie. | 1.Uczniowie wykonują zadanie. | 1.Umiejętność wyszukiwania epitetów dotyczących wiatrów. |
| 5 min. | 1Proszę o wykonanie zad.2 z kart pracy.2.Wspólnie omawiamy zagadnienie. | 1.Uczniowie wykonują zadanie. | 1.Umiejętność charakteryzowania dwóch wiatrów. |
| 10 min. | 1.Proszę uczniów o wskazanie obrazów poetyckich, z których składa się wiersz.2.Następnie pytam o to, jak zmienia się poetycki obraz sadu i dlaczego.
3.Pytam uczniów o to, czy znają jakieś przysłowia które pasują do tego wiersza. |
1.Uczniowie wskazują obrazy poetyckie.2.Uczniowie odpowiadają na pytania. | 1.Umiejętność wyodrębniania obrazów poetyckich.2.Umiejętność porównywania obrazów poetyckich.
3.Zapoznanie się z przysłowiami pasującymi do wiersza. |
| 15 min. (2 godz. lekcyjna) | 1.Proszę uczniów o znalezienie wyrazów dźwiękonaśladowczych. Następnie proszę o to, aby wymówili je tak, by jak najbardziej przypominały odgłosy wiatru.2.Proszę uczniów o wydzielenie fragmentów, które należy czytać:
– cicho, wolno, delikatnie – głośno, szybko, dynamiczne 3.Proszę kilku uczniów o przeczytanie wiersza w odpowiedni sposób. |
1.Uczniowie wyszukują wyrazy dźwiękonaśladowcze i wymawiają je w odpowiedni sposób..2.Uczniowie wydzielają fragmenty tekstu.
3.Uczniowie czytają wiersz. |
1.Umiejętność wyszukiwania i odpowiedniego wymawiania wyrazów dźwiękonaśladowczych.2.Umiejętność rozróżniania fragmentów tekstu, w zależności od nastroju jaki oddają. |
| 15 min. | 1.Proszę uczniów o otworzenie podręcznika na str.46 i czytam zamieszczony tam wiersz.2.Czytam polecenie zadania 1 (załącznik nr 2) i proszę uczniów o zastanowienie się nad poleceniem. Następnie wspólnie omawiamy zagadnienie.
3.Czytam polecenie zadania 2 (załącznik nr 3). Proszę uczniów o wykonanie zadania, a następnie odczytanie cech wiatru. |
1.Uczniowie czytają wiersz.2.Uczniowie wykonują zadania. | 1.Umiejętność słuchania ze zrozumieniem.2.Umiejętność wyjaśniania funkcji jakie pełnią pytania i porównania.
3.Umiejętność nazywania cech wiatru. |
| 15 min. | 1.Pytam uczniów o to, jaki ich zdaniem wygląda wiatr. Proszę o to, aby opisali wiatr w zeszycie.2.Proszę kilku uczniów o przeczytanie swoich opisów.
3.Zadanie domowe: Nauczyć się na pamięć jednego z wierszy. |
1.Uczniowie wykonują zadanie.2.Uczniowie czytają swoje opisy. | 1.Umiejętność charakteryzowania wiatru. |
Załącznik nr 2
Wyjaśnij, jaką funkcję w wierszu pełnią:
– liczne pytania
– porównania
– sformułowania Może to jest …
Załącznik nr 3
Powiedz, jak został przedstawiony wiatr.
a) Nazwij różne cechy wiatru wyeksponowane przez poetyckie obrazy w wierszu.
Wiatr jest (jaki?): – …jak ptak.
– …jak koń.
– …jak chłopak.
b) Nazwij tę cechę wiatru, którą wyrażają wszystkie obrazy poetyckie.
Wiatr jest (jaki?) … jak ptak, koń, chłopak.
Zadanie 1
Na podstawie dwóch pierwszych zwrotek wiersza przedstaw jego tytułowych bohaterów.
a) Uzupełnij tabelę odpowiednimi czasownikami.
|
Co robił? Co się z nim działo? |
|
|
wiatr w polu |
wiatr w sadzie |
b) Zapisz jak najwięcej wyrazów nazywających cechy obu bohaterów lirycznych.
|
Jaki jest? |
|
|
wiatr w polu |
wiatr w sadzie |
Zadanie 2
Przedstaw bohaterów utworu, odwołując się do dwóch następnych zwrotek.
|
Co? |
Co robią? Co się z nimi dzieje? |
|
wiatr z pola i wiatr z sadu |
