Autor konspektu: Ewa Jakubiak-Szydłowska
Temat: Przygotowujemy przedstawienie pt. „Kot w butach”.
Czas: 45 minut
Cele:
– przygotowanie do inscenizacji „Kota w butach”
– zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami sztuki teatralnej
Przebieg lekcji
| CZAS | CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI
UCZNIA |
CELE |
| 5 min. | 1.Witam się z uczniami.
2.Sprawdzam obecność. 3.Pytam uczniów o to, czy pamiętają treść bajki pt. „Kot w butach”, którą czytaliśmy na poprzedniej lekcji. W razie potrzeby proszę któregoś z uczniów o przypomnienie. 4.Zapisuję temat lekcji na tablicy. |
1.Uczniowie przypominają sobie treść bajki.
2.Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie.
|
1.Wyciszenie klasy.
2.Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji. 3.Zainteresowanie uczniów tematem. |
| 10 min. | 1.Pytam uczniów o to, czy znają następujące pojęcia: rola, akt, scena, rekwizyt, sufler.
2.Proszę o otworzenie książek na str.41. Następnie wyznaczam kilku uczniów do przeczytania znajdujących się tam definicji. 3. Wprowadzam definicje, których nie ma w książce: fabuła, scenariusz i inscenizacja. Rozdaję uczniom kartki, które mają wkleić do zeszytu (załącznik nr 1). |
1.Uczniowie odpowiadają na pytanie.
2.Uczniowie odczytują definicje. |
1.Zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami sztuki teatralnej. |
| 10 min. | 1.Przydzielam zadanie dla każdego rzędu (załącznik nr 2).
2.Czuwam nad prawidłowym przebiegiem pracy. 3.W razie potrzeby służę pomocą. |
1.Uczniowie wykonują zadania. | 1.Sprawdzenie stopnia zrozumienia definicji.
2.Przygotowanie do inscenizacji.
|
| 10 min. | 1.Pytam uczniów o to, czy mają jakieś propozycje dotyczące gry aktorów, dekoracji, rekwizytów, kostiumów aktorów lub wyglądu kukiełek.
2.Zapisuję wskazówki na tablicy. |
1.Uczniowie zgłaszają swoje propozycje.
2.Uczniowie przepisują wskazówki do zeszytu. |
1.Przygotowanie do inscenizacji. |
| 10 min. | 1.Przydzielam role i proszę uczniów o odczytanie swoich kwestii.
2.Dyktuję treść zadania domowego: Napisz zaproszenie dla rodziców na przedstawienie pt. „Kot w butach”. |
1.Uczniowie czytają swoje kwestie. | 1.Kształtowanie umiejętności czytania.
2.Przygotowanie do inscenizacji. |
Załącznik nr 2
Podzielić tekst pt. „Kot w butach” na:
– rząd 1: akty
– rząd 2: sceny
– rząd 3: role
SCENARIUSZ– tekst, według którego powstaje film, przedstawienie teatralne, program telewizyjny. Zawiera fabułę, opis postaci i miejsca akcji oraz dialogi.
FABUŁA– układ wszystkich zdarzeń przedstawionych w utworze.
INSCENIZACJA– przygotowanie dzieła do wystawienia go na scenie.
