Pomysły na prezent – scenariusz zajęć (jęz. niemiecki)

UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Lehrbuch

Podręcznik  Themen neu 1. Lehrwerk für Deutsch als Fremdsprache” Hartmut Aufderstraβe,

Heiko Bock Mechthild Gerdes, Jutta Müller, Helmut Müller

Stundenzahl

Ilość jednostek lekcyjnych:    1 godz.(45min)

Thema: Geschenkideen- Personalpronomen im Dativ- Übungen

Temat: Pomysły na prezent- zaimek osobowy w III przypadku- ćwiczenia

Operationeles Groblernziel:

Cel główny operacyjny:

Die Schüler können

Uczniowie umieją/potrafią opowiedzieć o zamiarach obdarowania

kogoś używając zaimka osobowego w celowniku oraz nowopoznaną leksykę dotyczącą prezentów

Operationele Teillernziele:

Cele szczegółowe operacyjne:

Die Schüler sollen:

Uczniowie powinni przypomnieć sobie deklinację rzeczownika w bierniku i swobodnie powiedzieć, co dana osoba pragnie dostać, bądź też, co my jej podarujemy oraz przypomnieć sobie zasady stosowania rzeczownika bezosobowego „man”

Unterrichtsmittel:

 

Środki dydaktyczne: tablica, kreda, podręcznik

Unterrichtsverlauf:

 

Lernphasen/Unterrichtsphasen

(Procedurę)

Fazy uczenia się/

Fazy lekcji

(procedury)

UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji UnterrichtsmittelŚrodki dydaktyczne Sozialformen 

Formy socjalne

ZeitCzas

Rezeptive Phase

Faza recepcji

SensibilisierungFaza aktywizująca Nauczyciel wita uczniów, sprawdza listę obecności i zapisuje temat na tablicy temat lekcji z jednoczesnym objaśnieniem, jaki cel ma zostać osiągnięty podczas tej jednostki lekcyjnej. Tablica, kreda Nauczanie frontalne 5min
Einführung 

Prezentacja nowego materiału

 

Uczniowie poznają nazewnictwo przedmiotów mogących służyć jako prezent  oraz nazwy okoliczności i okazji. Przypomnienie form zaimka osobowego w celowniku i  formy rzeczownika w bierniku  wspólnie przez nauczyciela i uczniów Tablica, kreda, podręcznik Plenum interakcja nauczyciel-uczeń Nauczanie frontalne 10min
Semantisierung 

Analiza semantyczna

Nauczyciel tłumaczy wszelkie niejasności Wypisując na tablicy serie przykładów odnoszących się do nowo poznanego materiału. Tablica, kreda Nauczanie frontalne, plenum interakcja nauczyciel-uczeń  5min

Reproduktive Phase

Faza reprodukcji

FestigungUtrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających Uczniowie ćwiczą poznany materiał  tworząc dialogi, Uczniowie uwzględniają przy tym, komu chcą dać prezent i co ma być przedmiotem prezentu. Podręcznik Praca w parach

 

10min
ErarbeitungUtrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych

 

Uczniowie łączą obrazki ze zdaniami opisującymi osoby oraz zdaniami opisującymi, czym się oni obdarowują Podręcznik Praca w parach 10min

Produktive Phase

Faza produktywna

AnwendungSwobodna praktyka językowa Uczniowie samodzielnie tworzą wypowiedzi mówiąc najpierw, co dana osoba lubi a później, co można jej w związku z tym kupić. Podręcznik Plenum interakcja nauczyciel-uczeń 5min

Leave a Reply