UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Lehrbuch
Podręcznik „Themen neu 1. Lehrwerk für Deutsch als Fremdsprache” Hartmut Aufderstraβe,
Heiko Bock Mechthild Gerdes, Jutta Müller, Helmut Müller
Stundenzahl
Ilość jednostek lekcyjnych: 1 godz.(45min)
Thema: Eine Ansichtskarte vom Urlaub- Schreibübungen
Temat: Pocztówki wakacyjne- ćwiczenia pisemne
Operationeles Groblernziel:
Cel główny operacyjny:
Die Schüler können
Uczniowie umieją/potrafią samodzielnie napisać pocztówkę z podróży oraz poprawnie sformułować tekst na widokówce
Operationele Teillernziele:
Cele szczegółowe operacyjne:
Die Schüler sollen:
Uczniowie powinni: przypomnieć sobie leksykę związaną z tematem podróży oraz potrafić wypowiedzieć się jak spędzili wakację/urlop
Unterrichtsmittel:
Środki dydaktyczne: folia, tablica, kreda, ksero, podręcznik
Unterrichtsverlauf:
| Lernphasen/Unterrichtsphasen
(Procedurę) Fazy uczenia się/ Fazy lekcji (procedury) |
UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji | UnterrichtsmittelŚrodki dydaktyczne | Sozialformen
Formy socjalne |
ZeitCzas | |
|
Rezeptive Phase Faza recepcji |
SensibilisierungFaza aktywizująca | Nauczyciel wita uczniów, sprawdza listę obecności i zapisuje temat na tablicy temat lekcji z jednoczesnym objaśnieniem, jaki cel ma zostać osiągnięty podczas tej jednostki lekcyjnej. | Tablica, kreda | Nauczanie frontalne | 5min |
| Einführung
Prezentacja nowego materiału
|
Za pomocą rzutnika nauczyciel prezentuje uczniom przykładową widokówkę na folii. Uczniowie analizują, które informacje z widokówki są konieczne , które mogą być dodatkowe i zbyteczne. | Folia | Nauczanie frontalne | 5min | |
| Semantisierung
Analiza semantyczna |
Nauczyciel objaśnia uczniom, jaka forma i styl towarzyszy pocztówce z podróży.Uczniowie analizują inny przykład widokówki pod względem jej treści i stylu. | Folia | Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 5min | |
|
Reproduktive Phase Faza reprodukcji |
FestigungUtrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających | Uczniowie czytają widokówkę zamieszczoną w podręczniku i tłumaczą, jakie wiadomości zawiera. | Podręcznik | Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 10min |
| ErarbeitungUtrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych
|
Uczniowie czytają z globalnym zrozumieniem kilka kolejnych przykładowych widokówek, a następnie tłumaczą wspólnie z nauczycielem nieznane zwroty. | Ksero | Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 10min | |
|
Produktive Phase Faza produktywna |
AnwendungSwobodna praktyka językowa | Uczniowie konstruują w grupach wiadomość na widokówce opisując swój weekend, urlop lub swoje wakacje w Niemczech na podstawie otrzymanych od nauczyciela pasków z informacjami, jakie ma zawierać treść widokówki | Paski zadań od nauczyciela | Praca grupowa | 10min |
