UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Lehrbuch
Podręcznik „Themen neu 1. Lehrwerk für Deutsch als Fremdsprache” Hartmut Aufderstraβe,
Heiko Bock Mechthild Gerdes, Jutta Müller, Helmut Müller
Stundenzahl
Ilość jednostek lekcyjnych: 1 godz.(45min)
Thema: Die Stadtrundfahrt durch Berlin- Hörübungen
Temat: Zwiedzanie miasta Berlin- ćwiczenia słuchowe
Operationeles Groblernziel:
Cel główny operacyjny:
Die Schüler können
Uczniowie umieją/potrafią wymienić różne zabytki znajdujące się w Berlinie. Znają przyimki służące określeniu miejsca i potrafią je odpowiednio zastosować. Uczniowie potrafią wyszukać szczegółowych informacji ze słyszanego tekstu
Operationele Teillernziele:
Cele szczegółowe operacyjne:
Die Schüler sollen:
Uczniowie powinni: znać najbardziej znane zabytki Berlina i potrafić powiedzieć gdzie się one znajdują. Uczniowie powinni poza tym znać środki lokomocji, którymi można dostać się do stolic Niemiec.
Unterrichtsmittel:
Środki dydaktyczne: tablica, kreda, podręcznik, magnetofon, kaseta
Unterrichtsverlauf:
| Lernphasen/Unterrichtsphasen(Procedurę)
Fazy uczenia się/ Fazy lekcji (procedury) |
UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji | UnterrichtsmittelŚrodki dydaktyczne | Sozialformen Formy socjalne | ZeitCzas | |
|
Rezeptive Phase Faza recepcji |
SensibilisierungFaza aktywizująca | Nauczyciel wita uczniów i sprawdza obecność. Uczniowie odczytują zadanie domowe polegające na przekształcaniu zdań na zdania w stronie biernej. Nauczyciel następnie zapisuje temat na tablicy tłumaczy cel bieżącej jednostki lekcyjnej. | Tablica, kreda | Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 5min |
| Einführung Prezentacja nowego materiału
|
Uczniowie przyglądają się ilustracjom zabytków zamieszczonych w podręczniku i czytają ich nazwy oraz gdzie się one znajdują. Nauczyciel wspomaga uczniów podpowiadając, z jakimi zabytkami mają do czynienia | Podręcznik, tablica, kreda | Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 5 min | |
| Semantisierung Analiza semantyczna | Uczniowie słuchają kasety z globalnym zrozumieniem, a następnie selektywnie wyszukują informacje o tym którędy jechała wycieczka „Hermes” i jakie zabytki dani turyści widzieli. Nauczyciel zapisuje nazwy nowo poznanych zabytków na tablicy | Podręcznik, magnetofon, kaseta, tablica, kreda | Praca samodzielnaPlenum | 15min | |
|
Reproduktive Phase Faza reprodukcji |
FestigungUtrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających | Uczniowie utrwalają poznaną leksykę „lokując” berlińskiego misia w poszczególnych miejscach Berlina. Ćwiczenie polega na wytłumaczeniu gdzie znajduje się miś na obrazkach w podręczniku. | Podręcznik | Plenum | 5min |
| ErarbeitungUtrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych | Uczniowie patrząc na zamieszczone w podręczniku obrazki wypowiadają się pełnymi zdaniami na pytanie „Was macht der Bär?” Utrwalając nie tylko leksykę związaną z Berlinem ale także konstrukcje z przyimkami określającymi miejsce. | Podręcznik | Plenum | 5min | |
|
Produktive Phase Faza produktywna |
AnwendungSwobodna praktyka językowa | Na zakończenie uczniowie czytają i tłumaczą tekst z podręcznika „Alle Wege führen nach Berlin”, który jest utrwaleniem poznanej leksyki i struktur gramatycznych. | Podrecznik | Plenum | 10min |
