Ipmerfekt – czasowniki słabe (konspekt j. niemiecki)

UNTERRICHTSENTWURF / SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Lehrbuch: „der, die, das” neu (kurs kont.) Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło

Podręcznik

Stundenzahl:2x 45 min

Ilość jednostek lekcyjnych

Thema: Imperfekt- schwache Verben- grammatische Übungen

Temat: Imperfekt- czasowniki słabe- ćwiczenia gramatyczne

Operationales Groblernziel: die Schüler können:

Cel główny operacyjny: uczniowie umieją/potrafią

-poprawnie stosować czas przeszły Imperfekt

Operationale Teillernziele:

Cele szczegółowe operacyjne:

Die Schüler sollen:

Uczniowie powinni/potrafią:

-wiedzieć kiedy użyć czasu przeszłego Imperfekt

-wiedzieć w którym rejonie Niemiec najczęściej używany jest cz. przeszły Imperfekt

-znać strukturę gramatyczną czasu przeszłego Imperfekt

-tworzyć formy Imperfekt od czasowników słabych

-przekształcać zdania z czasu teraźniejszego na czas Imperfekt

Unterrichtsmittel:

Środki dydaktyczne:

tablica, słownik, karteczki

Lernphasen/ Unterrichtsphasen(Prozeduren)

Fazy uczenia się/ fazy lekcji

( Procedury)

Operationale Teillernziele:Cele szczegółowe

Operacyjne:

UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji Unterrichts-mittel 

Środki dydaktyczne

Sozial-formenFormy socjalne ZeitCzas
                        REZEPTIVE PHASEFaza recepcji SensibilisierungFaza aktywizująca Uczniowie powinni:-przypomnieć sobie kiedy używany jest czas przeszły Imperfekt

-wiedzieć jaką strukturę gramatyczną ma czas przeszły Imperfekt

-przypomnieć w której części Niemiec używany jest najczęściej Imperfekt

-wypełnianie asocjogramu  -tablica  plenum 8
EinführungPrezentacja nowego materiału -rozpoznać w tekście czasowniki słabe w czasie przeszłym Imperfekt-ustalić regułę tworzenia Imperfekt od czasowników słabych -czytanie selektywne tekstuUczniowie podkreślają w tekście czasowniki słabe w czasie Imprefekt. Próbują ustalić regułę tworzenia Imperfekt. od czasowników słabych .Ustalenia porównują w plenum, wspólnie ustalają regułę i konsultują ją z nauczycielem

-tekst przyniesiony przez nauczyciela Indywidua-nie

plenum

 

10
SemantisierungAnaliza semantyczna -rozpoznać czasowniki słabe w Imperfekt -słuchanie tekstu-zapisywanie czasowników

Uczniowie wysłuchują tekstu prezentowanego przez nauczyciela i wypisują czasowniki w czasie Imppefekt

-praca ze słownikiem

Uczniowie sprawdzają znaczenia nieznanych czasowników w słowniku

-słownik  Indywidua-nie

plenum

 

12
REPRODUKTIVE PHASEFaza reprodukcji    Festigung Utrwalenie w toku ćwiczeń wdrażniających -tworzyć formy Imperfekt od czasowników słabych-odmieniać czasowniki w czasie przeszłym Imperfekt przez osoby -tworzenie Imperfekt od czasowników słabych według wzoru-odmiana czasowników w czasie przeszłym Imprefekt przez osoby -tablica Indywidua-nie

plenum

 

15
   ErarbeitungUtrwalenie w toku       ćwiczeń  sprawnościowych -przekształcać zdania na czas przeszły Imperfekt Uczniowie przekształcają podane zdania w czasie teraźniejszym na czas Imperfekt  -tablica Praca w grupach  22
PRODUKTIVE PHASEFaza produktywna AnwendungSwobodna praktyka językowa -poprawnie stosować czas przeszły Imprefekt -tworzenie tekstu na podstawie słów kluczowych (czasowniki słabe) w czasie przeszłym Imperfekt Indywidua-nie  23

Leave a Reply