Perfekt – czasowniki słabe (konspekt lekcji j.niemiecki)

UNTERRICHTSENTWURF / SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Lehrbuch: „der, die, das” 1 neu Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastapiło

Podręcznik

Stundenzahl: 1x 45 min

Ilość jednostek lekcyjnych

Thema: Perfekt-schwache Verben.

Temat: Perfekt- czasowniki slabe

Operationales Groblernziel: die Schüler können:

Cel główny operacyjny: uczniowie umieją/potrafią

-poprawnie stosować czas przeszły Perfekt

Operationale Teillernziele:

Cele szczegółowe operacyjne:

Die Schüler sollen:

Uczniowie powinni/potrafią:

-wiedzieć kiedy użyć czasu przeszłego Perfekt

-wiedzieć w którym rejonie Niemiec najczęściej używany jest cz. przeszły Perfekt

-znać strukturę gramatyczną czasu przeszłego Perfekta

-tworzyć formy Perfekt od czasowników słabych

-przekształcać zdania z czasu teraźniejszego na czas Perfekt

Unterrichtsmittel:

Środki dydaktyczne:

tablica, słownik, karteczki

Lernphasen/ Unterrichtsphasen(Prozeduren)

Fazy uczenia się/ fazy lekcji

( Procedury)

Operationale Teillernziele:Cele szczegółowe

Operacyjne:

UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji Unterrichts-mittel 

Środki dydaktyczne

Sozial-formenFormy socjalne ZeitCzas
                        REZEPTIVE PHASEFaza recepcji SensibilisierungFaza aktywizująca Uczniowie powinni:-powtórzyć kiedy używany jest czas przeszły Perfekta

-przypomnieć jaką strukturę gramatyczną ma czas przeszły Perfekt

-przypomnieć w której części Niemiec używany jest najczęściej Perfekt

-wypełnianie asocjogramu  -tablica  plenum 5
EinführungPrezentacja nowego materiału -rozpoznać w zdaniach konstrukcję czasu przeszłego Perfekt-rozumieć kiedy używany jest czasownik posiłkowy „sein” a kiedy „haben”

 

-podkreślają w podanych przez nauczyciela zdaniach czasowniki posiłkowe i imiesłowy czasu przeszłego-ustalają regułę tworzenia imiesłowów czasu przeszłego od czasowników słabych i wspólnie konsultują ją z nauczycielem

-tablica Indywidua-nie

plenum

 

10
SemantisierungAnaliza semantyczna -rozpoznać imiesłowy czasu przeszłego od czasowników słabych w tekście -słuchanie tekstu-zapisywanie wyłapanych z tekstu imiesłowów czasu przeszłego słabych

Uczniowie sprawdzają znaczenia nieznanych czasowników w słowniku

-słownik  Indywidua-nie

plenum

 

8
REPRODUKTIVE PHASEFaza reprodukcji    Festigung Utrwalenie w toku ćwiczeń wdrażniających -tworzyć imiesłowy czasu przeszłego (Partizip II) od czasowników słabych -tworzenie imiesłowów czasu przeszłego od czasowników słabych wg wzoru-wypełnianie tabeli -tablica plenum

 

5
   ErarbeitungUtrwalenie w toku       ćwiczeń  sprawnościowych -przekształcać zdania na czas przeszły Perfekt Uczniowie przekształcają podane zdania w czasie teraźniejszym na czas przeszły Perfekt  -tablica  Indywidua-nie↓

plenum

 

7
PRODUKTIVE PHASEFaza produktywna AnwendungSwobodna praktyka językowa -poprawnie stosować czas przeszły Prefekt -tworzenie tekstu na podstawie słów kluczowych (czasowniki słabe) w czasie przeszłym Perfekt Indywidua-nie  10

Leave a Reply