Manfred nigdy nie ma czasu – scenariusz zajęć niemiecki

UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Lehrbuch

Podręcznik  Themen neu 1. Lehrwerk für Deutsch als Fremdsprache” Hartmut Aufderstraβe,
Heiko Bock Mechthild Gerdes, Jutta Müller, Helmut Müller

Stundenzahl

Ilość jednostek lekcyjnych:    1 godz.(45min)

Thema: Manfred hat nie Zeit.

Temat: Manfred nigdy nie ma czasu

Operationeles Groblernziel:

Cel główny operacyjny:

Die Schüler können

Uczniowie umieją/potrafią umówić się na spotkanie w każdym dniu tygodnia i o każdej porze dnia. Uczniowie potrafią czytać kalendarz terminowy oraz przyjąć, bądź też odmówić czyjąś propozycję spotkania.

Operationele Teillernziele:

Cele szczegółowe operacyjne:

Die Schüler sollen:

Uczniowie powinni: przypomnieć sobie leksykę związaną z porami dnia oraz umieć wypowiedzieć się o przebiegu dnia z użyciem nazw dni i pór dnia.

Unterrichtsmittel:

 

Środki dydaktyczne:

– tablica                                                          – magnetofon

– kreda                                                           – kaseta

– kolorowe plansze

Unterrichtsverlauf:

 

Lernphasen/Unterrichtsphasen

(Procedurę)

Fazy uczenia się/

Fazy lekcji

(procedury)

UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji UnterrichtsmittelŚrodki dydaktyczne Sozialformen 

Formy socjalne

ZeitCzas

Rezeptive Phase

Faza recepcji

SensibilisierungFaza aktywizująca Nauczyciel wita uczniów i czyta listę obecności. Uczniowie odczytują zadanie domowe, które polegało na ułożeniu dialogu z użyciem zwrotów zgody i odmowy. Dialog ten miał być kontynuacją pytania „Sag mal, hast du heute Abend schon was vor?”Po sprawdzeniu zadania domowego nauczyciel naprowadza uczniów na temat mówiąc o określeniach dni i różnorodnych określeniach pór dnia. Tablica, kreda Plenum 5min

 

Einführung 

Prezentacja nowego materiału

 

Nauczyciel opisuje krótko swój przebieg dnia wprowadzając uczniom różnorodne określenia pór dnia i tygodnia. Następnie objaśnia użycie określeń za pomocą  na wcześniej przygotowanej planszy. Tablica, kreda, kolorowa plansza Nauczanie frontalne 5min
Semantisierung 

Analiza semantyczna

Nauczyciel tłumaczy znaczenie poznanych słów oraz wyjaśnia jak właściwie stosować wcześniej poznane określenia czasu. Tablica, kreda Nauczanie frontalne 10min

Reproduktive Phase

Faza reprodukcji

FestigungUtrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających Uczniowie czytają zamieszczony w podręczniku kalendarz terminowy. Następnie połączeni w pary opowiadają sobie o planach w nadchodzącym tygodniu. Podręcznik Praca w plenum, praca wparach 10min
ErarbeitungUtrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych

 

Uczniowie słuchają z globalnym zrozumieniem dialogu z kasety, którego tematem jest próba umówienia się dwójki znajomych. Następnie wyszukują szczegółowych informacji. Uczniowie wyjaśniają, dlaczego spotkanie nie doszło do skutku i jakie plany miał Manfred na nadchodzący tydzień. Podręcznik, magnetofon, kaseta

 

Praca w plenum interakcja nauczyciel-uczeń 10min

Produktive Phase

Faza produktywna

AnwendungSwobodna praktyka językowa Uczniowie samodzielnie tworzą zdania będące odpowiedzią na pytania typu „Was machst du am Montagmittag? —————– Praca w plenum interakcja nauczyciel-uczeń. 5min

Leave a Reply