Die Uhrzeit – konspekt z niemieckiego

 

UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Lehrbuch

Podręcznik  „Themen neu 1. Lehrwerk für Deutsch als Fremdsprache” Hartmut Aufderstraβe,
Heiko Bock Mechthild Gerdes, Jutta Müller, Helmut Müller

Stundenzahl

Ilość jednostek lekcyjnych:    1 godz.(45min)

Thema:

Temat: Die Uhrzeit

Operationeles Groblernziel:

Cel główny operacyjny:

Die Schüler können

Uczniowie umieją/potrafią prawidłowo nazywać poszczególne godziny zegarowe oraz wypowiadać się o przebiegu dnia z użyciem czasu zegarowego.

Operationele Teillernziele:

Cele szczegółowe operacyjne:

Die Schüler sollen:

Uczniowie powinni: przypomnieć sobie stosowanie i struktury gramatyczne towarzyszące czasownikom modalnym oraz potrafić przeczytać autobusowy rozkład jazdy zawierający godziny przyjazdu i odjazdu autobusów

Unterrichtsmittel:

 

Środki dydaktyczne: tablica, kreda, ksero, obrazki

Unterrichtsverlauf:

 

Lernphasen/Unterrichtsphasen

(Procedurę)

Fazy uczenia się/

Fazy lekcji

(procedury)

UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji UnterrichtsmittelŚrodki dydaktyczne Sozialformen 

Formy socjalne

ZeitCzas

Rezeptive Phase

Faza recepcji

SensibilisierungFaza aktywizująca Nauczyciel wita uczniów i czyta listę obecności. Uczniowie odczytują zadanie domowe, będące odpowiedzią na pytania co można robić w poszczególnych miejscach z użyciem podmiotu bezosobowego „man” np. „Was kann man im Kino machen?” Po sprawdzeniu zadania domowego nauczyciel zapisuje temat lekcji i informuje uczniów czego będą się dzisiaj uczyć Tablica, kreda Praca w

Plenum interakcja nauczyciel-uczeń

5min
Einführung 

Prezentacja nowego materiału

 

Nauczyciel wprowadza sposoby określania godzin poprzez ich prezentacje na zegarze. Uczniowie dochodzą intuicyjnie do zasad nazywania godzin. Nauczyciel prezentuje zasady i zapisuje na tablicy podstawowe sformułowania dotyczące godziny. Tablica, kreda Plenum interakcja nauczyciel-uczeń

Nauczanie frontalne

5min

 

Semantisierung 

Analiza semantyczna

Uczniowie zostają podzieleni na cztery grupy i otrzymują na kartkach narysowane zegary przedstawiające określone godziny. Zadaniem uczniów jest nazwanie z jaka godziną mają do czynienia  Obrazki Praca w grupach 10min

Reproduktive Phase

Faza reprodukcji

FestigungUtrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających Uczniowie otrzymują ksero z serią zadań. Zadanie pierwsze polega na odpowiedzeniu przecząco i twierdząco na pytania zawierające określoną godzinę. Uczniowie kierują się podanym wzorem. Ksero Praca w plenum interakcja nauczyciel-uczeń 10min
ErarbeitungUtrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych

 

Uczniowie następnie musieli przeczytać rozkład jazdy autobusów z podaniem godziny odjazdu i przyjazdu do danej miejscowosći Ksero Praca w plenum interakcja nauczyciel-uczeń 10min

Produktive Phase

Faza produktywna

AnwendungSwobodna praktyka językowa Na koniec uczniowie tłumaczyli zdania zawierające czasowniki modalne i określenia godzin Zadanie miało na celu samodzielne sformułowanie w języku niemieckim wypowiedzi zawierającej czasownik modalny i określenie czasu, jakim jest określona godzina Ksero Praca w plenum interakcja nauczyciel-uczeń 5min

Leave a Reply