Stopniowanie przymiotników i przysłówków – konspekt zajęć z niemieckiego

UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Stundenzahl
Ilość jednostek lekcyjnych:    1 godz.(45min)
Thema: Übungen zur Komparation der Adjektive und Adverbien
Temat: Ćwiczenia w stopniowaniu przymiotników i przysłówków
Operationeles Groblernziel:
Cel główny operacyjny:
Die Schüler können
Uczniowie umieją/potrafią wypowiadać się na różne tematy używając przymiotników w stopniu równym wyższym i najwyższym.Uczniowie potrafią porównać różne zjawiska używając spójnika wiążącego „als” i przyimka „von”

Operationele Teillernziele:

Cele szczegółowe operacyjne:

Die Schüler sollen:

Uczniowie powinni: przypomnieć sobie leksykę związaną z tematem sportu oraz potrafić wypowiedzieć się, którą dyscyplinę sportową lubią najbardziej.

Unterrichtsmittel:

 

Środki dydaktyczne: tablica, kreda, ksero

Unterrichtsverlauf:

 

Lernphasen/

Unterrichtsphasen

(Procedurę)

Fazy uczenia się/

Fazy lekcji

(procedury)

Unterrichtsverlauf

Przebieg lekcji

Unterrichtsmittel

Środki dydaktyczne

Sozialformen

 

Formy socjalne

Zeit

Czas

Rezeptive Phase

Faza recepcji

Sensibilisierung

Faza aktywizująca

Nauczyciel wita uczniów, sprawdza listę obecności oraz poziom opanowanej wiedzy z lekcji poprzedniej. Uczniowie odczytują zadanie domowe polegające na utworzeniu zdań z użyciem przymiotników w stopniu równym wyższym i najwyższym. Nauczyciel tłumaczy przedstawia plan zajęć i zapisuje temat na tablicy. Tablica, kreda Plenum 5min

Einführung

 

Prezentacja nowego materiału

Uczniowie przypominają zasady stopniowania przymiotników regularnych i poznanych na poprzedniej lekcji przymiotników o stopniowaniu nieregularnym Tablica, kreda Plenum, Nauczanie frontalne 10min

Semantisierung

 

Analiza semantyczna

Nauczyciel skupia uwagę uczniów na właściwym stosowaniu „als” i „von” w porównaniach. Tablica, kreda Nauczanie frontalne 5min

Reproduktive Phase

Faza reprodukcji

Festigung

Utrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających

Uczniowie posiadający na kartkach pytanie oraz trzy, podane w formie haseł odpowiedzi, wypowiadają się, jaki sport jest najcięższy, bądź, który sportowiec jest cięższy. Następnym zadaniem rozwiązywanym przez uczniów jest porównanie podanych osób wg wzoru: Alex springt höher als Peter, aber Jochen springt am höchsten Tablica, kreda, Ksero Praca w plenum- interakcja nauczyciel-uczeń 10min

Erarbeitung

Utrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych

Uczniowie uzupełniają tekst wstawiając w luki przymiotniki, bądź przysłówki w danej formie, utrwalając sobie poznane konstrukcje i zasady gramatyczne oraz leksykę powiązaną z tematem sposrtu Ksero

 

Praca w parach 10 min

Produktive Phase

Faza produktywna

Anwendung

Swobodna praktyka językowa

Nauczyciel podaje uczniom kilka zdań, zawierających przymiotniki/przysłówki w różnym stopniu i dotyczących sportu, do przetłumaczenia na język niemiecki. Uczniowie samodzielnie konstruują poprawne gramatycznie zdania z poznana strukturą gramatycznąZadaniem domowym jest dokończenie tłumaczenia podanych zdań. ……………. Praca samodzielna

 

5min

Leave a Reply