UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Lehrbuch
Podręcznik „Themen neu 1. Lehrwerk für Deutsch als Fremdsprache” Hartmut Aufderstraβe,
Heiko Bock Mechthild Gerdes, Jutta Müller, Helmut Müller
Stundenzahl
Ilość jednostek lekcyjnych: 1 godz.(45min)
Thema: Übungen mit Zeitangaben
Temat: Ćwiczenia z określaniem czasu
Operationeles Groblernziel:
Cel główny operacyjny:
Die Schüler können
Uczniowie umieją/potrafią określić godzinę wykonywania czynność dnia codziennego
Operationele Teillernziele:
Cele szczegółowe operacyjne:
Die Schüler sollen:
Uczniowie powinni: przypomnieć sobie leksykę związaną z czasem zegarowym oraz przećwiczyć stosowanie czasowników modalnych.
Unterrichtsmittel:
Środki dydaktyczne:
– tablica
– kreda
– ksero
-kaseta
-magnetofon
Unterrichtsverlauf:
| Lernphasen/Unterrichtsphasen
(Procedurę) Fazy uczenia się/ Fazy lekcji (procedury) |
UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji | UnterrichtsmittelŚrodki dydaktyczne | Sozialformen
Formy socjalne |
ZeitCzas | |
|
Rezeptive Phase Faza recepcji |
SensibilisierungFaza aktywizująca | Nauczyciel wita uczniów, sprawdza listę obecności, a następnie koryguje błędy w zadaniu domowym. Zadanie domowe polegało na przetłumaczeniu na język niemiecki zdań zawierających godziny zegarowe | Ksero, tablica, kreda | Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 5min |
| Einführung
Prezentacja nowego materiału
|
Lekcja ma charakter ćwiczeniowo- podsumowujący, dlatego w tej fazie nastąpiło przypomnienie poznanych poprzednio struktur | Tablica, kreda | Nauczanie frontalne | 5min | |
| Semantisierung
Analiza semantyczna |
Uczniowie analizują użycie określeń godzin zegarowych na przykładów z podręcznika i przygotowanych przez naucZyciela | Podręcznik
Tablica, kreda |
Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 5min | |
|
Reproduktive Phase Faza reprodukcji |
FestigungUtrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających | Uczniowie słuchają scenek ze słuchowiska skupiających się na użyciu określeń godzin zegarowych a następnie dostosowują numer scenki z pokazaną na obrazku godziną | Magnetofon, kaseta, podręcznik | Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 10min |
| ErarbeitungUtrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych
|
Uczniowie podzieleni w grupy opisują obrazki, przedstawiające przebieg dnia pewnych osób, z podaniem godzin zegarowych. Nauczyciel koryguje błędy w wypowiedziach.Uczniowie odpowiadają na pytania zamieszczone na ksero. Pytania i odpowiedzi zawierają określenia godzin zegarowych | Podręcznik, ksero | Praca w grupach,
Plenum interakcja nauczyciel-uczeń |
10min | |
|
Produktive Phase Faza produktywna |
AnwendungSwobodna praktyka językowa | Nauczyciel zadaje uczniom pytania odnoszące się do ich przebiegu dnia, akcentując godzinę. Uczniowie otrzymują zadanie domowe: opisz przebieg dnia z dokładnym okreśłeniem godzin zegarowych. | ……….. | Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 10min |
