Autor konspektu: Ewa Jakubiak-Szydłowska
Temat: Czy budziki śpią? – J. Ficowski „Jak budzik nocą chodził”.
Czas: 45 minut
Cele:
– uczeń wie czym są wyrazy dźwiękonaśladowcze
– uczeń potrafi odnaleźć wyrazy dźwiękonaśladowcze w tekście
Formy organizacyjne: praca indywidualna (jednolita)
Metody i techniki pracy: praca z tekstem, pogadanka podająca, dyskusja grupowa
Przebieg lekcji
| CZAS | CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI
UCZNIA |
CELE |
| 10 min. | 1.Witam się z uczniami.
2.Sprawdzam obecność. 3.Stawiam na biurku starodawny budzik i zadaję uczniom pytania: -co to jest? -czy wiecie na jakiej zasadzie działały takie budziki? -jak myślicie, o czym będzie dzisiejsza lekcja? 4.Zapisuję temat na tablicy. |
1.Uczniowie odpowiadają na pytania.
2.Uczniowie zapisują temat w zeszycie.
|
1.Wyciszenie uczniów.
2.Zainteresowanie tematem. |
| 10 min. | 1.Proszę uczniów o to, żeby powiedzieli mi jakie dźwięki może wydawać zegar. Zapisuję te dźwięki na tablicy.
2.Proszę uczniów o otworzenie podręcznika na str. 64 i czytam zamieszczony tam wiersz. 3.Zadaję uczniom pytanie: Jaka sytuacja została przedstawiona w utworze. |
1.Uczniowie słuchają wiersza.
2.Uczniowie odpowiadają na pytania. |
1.Umiejętność zapisywania dźwięków.
2.Umiejętność słuchania ze zrozumieniem.
|
| 10 min. | 1.Czytam polecenie zadania 2 z podręcznika (załącznik nr 1) i proszę o jego wykonanie.
2.Proszę uczniów o wskazanie wyrazów, które sprawiły, że mogli wyobrazić sobie dźwięki wydawane przez zegar. 3.Proszę uczniów o porównanie tych wyrazów z wyrazami, które zapisywaliśmy na początku lekcji. 4.Proszę uczniów o przeczytanie ramki, znajdującej się na stronie 65 i czytam zamieszczoną tam definicję wyrazu dźwiękonaśladowczego. Omawiam i rozwijam definicję. |
1.Uczniowie wykonują zadanie.
2.Uczniowie wskazują wyrazy dźwiękonaśladowcze. 3.Uczniowie czytają definicję. |
1.Zapoznanie uczniów z definicją wyrazów dźwiękonaśladowczych i umiejętność ich wyszukiwania.
|
| 7 min. | 1.Proszę uczniów o wykonanie zadania 4 z podręcznika (w podanych fragmentach wskazać wyrazy dźwiękonaśladowcze).
2.Wspólnie omawiamy zagadnienie. |
1.Uczniowie wykonują zadanie. | 1.Umiejętność wyszukiwania wyrazów dźwiękonaśladowczych. |
| 8 min. | 1.Proszę uczniów o wskazanie przynajmniej 5 przedmiotów, które wydają dźwięki.
2.Pytam o to, jakie dźwięki wydają te przedmioty. 3.Zapisuję wyrazy dźwiękonaśladowcze na tablicy. 4.Zadanie domowe (załącznik nr 2) |
1.Uczniowie wskazują przedmioty, które wydają dźwięki.
2.Uczniowie zapisują wyrazy dźwiękonaśladowcze w zeszycie. |
1.Umiejętność samodzielnego wymyślania wyrazów dźwiękonaśladowczych. |
Załącznik nr 1
a) Podziel tekst na części tak, aby treść każdej z nich zawierała się w jednym z punktów:
– zegarek zostaje nakręcony
– zegarek się śpieszy
– zegarek się spóźnia
b) Czym kierowałeś się, dzieląc tekst na części? Podaj wyrazy, które wpłynęły na twoją
decyzję.
Załącznik nr 2
Jakich dźwięków lubisz słuchać w swoim domu, a jakie drażnią cię i denerwują? Spróbuj o tym napisać w kilku zdaniach.
