Autor konspektu: Ewa Jakubiak-Szydłowska
Temat: Jak poprawnie zapisać adres?
Czas: 45 minut
Cele:
– nabywanie umiejętności poprawnego zapisywania adresu
– stosowanie skrótów grzecznościowych
Przebieg lekcji
|
CZAS |
CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI
UCZNIA |
CELE |
|
5 min. |
1.Witam się z uczniami.
2.Sprawdzam obecność. 3.Rozdaję uczniom załącznik nr1 4.Pytam o to, co znajduje się na kartkach które otrzymali. 5.Zapisuje temat lekcji na tablicy. |
1.Uczniowie odpowiadają na pytanie.
2.Uczniowie zapisują temat w zeszycie. |
1.Zainteresowanie uczniów tematem.
2.Wprowadzenie przyjaznej atmosfery. |
|
10min. |
1.Pytam uczniów o to, w jakich sytuacjach potrzebna jest znajomość własnego adresu?
2.Zadaję uczniom pytanie: ”Jak nazywa się ten, kto wysyła list i ten, kto list otrzymuje?” 3.Proszę uczniów o zapisanie definicji do zeszytu. |
1.Uczniowie odpowiadają na zadawane pytania.
2.Uczniowie zapisują definicję w zeszycie. |
1.Poznanie definicji nadawcy i odbiorcy. |
|
15min. |
1.Zadaję uczniom pytanie: „Czy wiecie, co to są skróty grzecznościowe?”
2.Omawiam skróty grzecznościowe, których używamy przy korespondencji. 3.Proszę o zapisanie skrótów grzecznościowych do zeszytu. |
1.Uczniowie odpowiadają na zadane pytanie.
2.Uczniowie zapisują skróty grzecznościowe w zeszycie. |
1.Kształcenie umiejętności formułowania wypowiedzi.
2.Umiejętność poprawnego stosowana skrótów grzecznościowych. |
|
15min. |
1.Rysuję na tablicy kopertę.
2.Rozdaję uczniom koperty(wydruk komputerowy, załącznik nr2) 3.Pytam o to, co wpisujemy w poszczególne miejsca na kopercie(szczególną uwagę zwracam na kod pocztowy i poprawny zapis województwa). 4.Wypełniam(wraz z uczniami) pola na kopercie. |
1.Uczniowie odpowiadają na zadane pytanie.
2.Uczniowie wypełniają swoje koperty. |
1.Umiejętność poprawnego adresowania kopert. |
|
|
Dziękuję za lekcję i żegnam się z klasą. |
