Autor konspektu: Ewa Jakubiak-Szydłowska
Temat: Podział wypowiedzeń ze względu na ilość orzeczeń.
Czas: 45 minut
Cele:
– uczeń zna definicję wypowiedzenia
– uczeń potrafi podzielić wypowiedzenia ze względu na cel wypowiedzi, zabarwienie uczuciowe, obecność orzeczenia
– uczeń zna definicję orzeczenia
– uczeń odróżnia zdanie od równoważnika zdania
– uczeń odróżnia zdanie pojedyncze od złożonego
Przebieg lekcji
| CZAS | CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA | CELE |
| 5 min. | 1.Witam się z uczniami.
2.Sprawdzam obecność. 3.Zapisuję temat lekcji na tablicy. |
1.Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie. | 1.Wyciszenie uczniów. |
| 10 min. | 1.Zadaję uczniom pytanie: Co to jest wypowiedzenie?
2.Proszę uczniów o otworzenie książek na str.24 i czytam zamieszczoną tam definicję. 3.Korzystając ze znajdującego się tam schematu, przypominam podział wypowiedzeń ze względu na cel wypowiedzi i zabarwienie uczuciowe. |
1.Uczniowie odpowiadają na pytanie.
2.Uczniowie zapoznają się z definicją wypowiedzenia. 3.Uczniowie przypominają sobie podział wypowiedzeń. |
1.Znajomość definicji wypowiedzenia.
2.Znajomość podziału wypowiedzeń ze względu na cel wypowiedzi i zabarwienie emocjonalne. |
| 15 min. | 1.Proszę uczniów o otworzenie podręcznika na str.34 i spojrzenie na zamieszczony tam schemat (podział wypowiedzeń ze względu na obecność orzeczenia).
2.Pytam uczniów o definicję orzeczenia. Ewentualnie uzupełniam wypowiedzi uczniów. 3.Szczegółowo omawiam podział wypowiedzeń ze względu na ilość orzeczeń. |
1.Uczniowie próbują zdefiniować orzeczenie.
2.Uczniowie zapoznają się z podziałem wypowiedzeń ze względu na ilość orzeczeń. |
1.Znajomość definicji orzeczenia.
2.Znajomość podziału wypowiedzeń ze względu na ilość orzeczeń. |
| 5 min. | 1.Proszę uczniów o otworzenie zeszytu ćwiczeń na str.51 i wykonanie zadania 2 (W podanym tekście podkreślić orzeczenia i zapisać na jakie pytania odpowiadają).
2.Proszę kilku uczniów o odczytanie zadania. |
1.Uczniowie wykonują zadanie.
2.Uczniowie odczytują zadanie. |
1.Umiejętność rozpoznawania orzeczeń w tekście ciągłym. |
| 5 min. | 1.Proszę uczniów o wykonanie zadania 3 ( W podanym tekście podkreślić zdania pojedyncze, złożone i równoważniki zdań).
2.Proszę kilku uczniów o odczytanie zadania. |
1.Uczniowie wykonują zadanie.
2.Uczniowie odczytują zadanie |
1.Umiejętność rozpoznawania zdań pojedynczych, złożonych i równoważników zdań w tekście ciągłym. |
| 5 min. | 1.Proszę uczniów o wykonanie zadania 5 ( Określić rodzaj podanych wypowiedzeń).
2.Proszę kilku uczniów o odczytanie zadania. 3.Zadanie domowe: Ćwiczenie 6 str.51 ( W podanym dialogu podkreślić równoważniki zdań i zaznaczyć zdania złożone). |
1.Uczniowie wykonują zadanie.
2.Uczniowie odczytują zadanie |
1.Umiejętność określania rodzajów wypowiedzeń. |
