Autor konspektu: Ewa Jakubiak-Szydłowska
Temat: Piszemy zaproszenie.
Czas: 45 minut
Cele:
– redagowanie formy użytkowej – zaproszenia
– pisanie zaproszenia na szkolny apel
Przebieg lekcji
| CZAS | CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA | CELE |
| 5 min. | 1.Witam się z uczniami.
2.Sprawdzam obecność. 3.Zapisuję temat lekcji na tablicy. |
1.Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie. | 1.Wyciszenie uczniów. |
| 20 min. | 1.Zadaję uczniom pytanie: Co to jest zaproszenie i z okazji jakich uroczystości je piszemy.
2.Pytam uczniów o to, jakie elementy powinny znajdować się w zaproszeniach (różnego rodzaju). Uzupełniam wypowiedzi uczniów. 3.Zwracam również uwagę na dodatkowe informacje, które mogą znajdować się na zaproszeniu, oraz na różnice między zaproszeniami. 4.Zapisuję na tablicy notatkę dotyczącą zaproszenia i proszę o jej przepisanie. |
1.Uczniowie odpowiadają na pytania.
2.Uczniowie przepisują notatkę do zeszytu. |
1.Przyswojenie przez uczniów zasad pisania zaproszenia. |
| 20 min. | 1.Informuję uczniów o tym, na czym będzie polegać nasze dzisiejsze zadanie (napisanie zaproszenia na uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości)
2.Pytam o to, jakie informacje (w jakiej kolejności) powinny się tam znaleźć. 3.Biorąc pod uwagę wypowiedzi uczniów piszę zaproszenie na tablicy. 4.Zadanie domowe: Napiszę zaproszenie na swoje urodziny. |
1.Uczniowie odpowiadają na pytania.
2.Uczniowie redagują zaproszenie na apel i przepisują je do zeszytu. |
1.Kształtowanie umiejętności pisania formy użytkowej – zaproszenia. |
