Autor konspektu: Ewa Jakubiak-Szydłowska
Temat: Przyjaźń cenniejsza niż …
Czas: 45minut
Cele:
– kształcenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem
– układanie w odpowiedniej kolejności punktów planu wydarzeń
– zrozumienie, że przyjaźń jest cenniejsza niż dobra materialne, rozmowa o cechach prawdziwego przyjaciela
Przebieg lekcji
| CZAS | CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI
UCZNIA |
CELE
|
| 5 min. | 1.Witam się z uczniami.
2.Sprawdzam obecność. 3.Zapisuję temat na tablicy. |
1.Uczniowie zapisują temat w zeszycie.
|
1.Wyciszenie uczniów. |
| 15 min. | 1.Odzczytuję na głos tekst Ewy Szelburg-Zarembiny pt. ”Kot w butach”.
2.Proszę uczniów o to, aby opowiedzieli w kilku słowach treść bajki. |
1.Uczniowie uważnie słuchają tekstu.
2.Uczniowie opowiadają treść bajki.
|
1.Kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
2. Zapoznanie uczniów z treścią bajki. |
| 15 min. | 1.Proszę uczniów o otworzenie książek na str.40.
2.Czytam polecenie zad.1 (Ułóż w odpowiedniej kolejności punkty planu wydarzeń) i proszę o wykonanie zadania. 3.Proszę kilku uczniów o odczytanie planu wydarzeń. 4.Zapisuję plan na tablicy i proszę o przepisanie go do zeszytu. |
1.Uczniowie wykonują zadanie.
2.Uczniowie odczytują plan wydarzeń. 3.Uczniowie przepisują plan wydarzeń do zeszytu. |
1.Umiejętność układania planu wydarzeń. |
| 10 min. | 1.Pytam uczniów o to, jakie cechy powinien mieć prawdziwy przyjaciel.
2.Proszę uczniów o ustne uzupełnienie tematu. Wysłuchuję odpowiedzi i zapisuję na tablicy najczęściej powtarzającą się. 3.Proszę uczniów o pisemne uzupełnienie tematu. 4.Dyktuję (lub zapisuję) treść zadania domowego: Napisz kto jest Twoim najlepszym przyjacielem i za jakie cechy cenisz go najbardziej. |
1.Uczniowie odpowiadają na zadane pytanie.
2.Uczniowie uzupełniają temat lekcji. |
1.Rozmowa o cechach prawdziwego przyjaciela.
2.Zrozumienie, że przyjaźń jest cenniejsza niż dobra materialne. |
