Autor konspektu: Ewa Jakubiak-Szydłowska
Temat: Czy rycerze się obudzą? Jan Kasprowicz „O śpiących rycerzach w Tatrach”.
Czas: 90 minut.
Cele:
– uczeń wie czym jest wątek
– uczeń potrafi wyodrębnić wątki zawarte w tekście
– uczeń potrafi odróżnić wątki historyczne od legendarnych
– uczeń prezentuje własne zdanie
– uczeń zna symbolikę tekstu
Przebieg lekcji
| CZAS | CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI
UCZNIA |
CELE
|
| 5 min. | 1.Witam się z uczniami.
2.Sprawdzam obecność. 3.Zapisuję temat na tablicy. |
1.Uczniowie zapisują temat w zeszycie.
|
1.Wyciszenie uczniów. |
| 10 min. | 1.Proszę uczniów o przypomnienie definicji legendy. W razie potrzeby zapisuję definicję na tablicy.
2.Opowiadam uczniom o Janie Kasprowiczu i pokazuję zdjęcia przedstawiające poetę (załącznik nr 1). |
1.Uczniowie wymieniają cechy legendy.
2.Uczniowie wysłuchują informacji dotyczących poety. |
1.Przypomnienie definicji legendy.
2.Przybliżenie uczniom sylwetki Jana Kasprowicza. |
| 20 min. | 1.Proszę uczniów o otworzenie podręcznika na str.30 i przeczytanie znajdującego się tam tekstu.
2.Proszę o krótkie streszczenie tekstu. 3.Proszę uczniów o to, aby udowodnili, że tekst jest legendą. |
1.Uczniowie czytają tekst.
2.Uczniowie streszczają tekst. 3.Uczniowie udowadniają, że przeczytany przez nich tekst jest legendą. |
1.Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
2.Umiejętność odnoszenia definicji do tekstu. |
| 10 min. | 1.Zadaję uczniom pytania: Kto napisał opowieść? Co wiemy o narratorze? Z którym regionem wiążą się opisane wydarzenia?
2.Proszę uczniów o wykonanie zad.2 z podręcznika (załącznik nr 2) następnie wspólnie omawiamy zagadnienie. 3.Pytam uczniów o to, który wątek jest, ich zdaniem, najważniejszy. 4.Wspólnie z uczniami zapisuję w porządku chronologicznym wydarzenia tworzące ten wątek. |
1.Uczniowie odpowiadają na pytania.
2.Uczniowie wykonują zadanie. 3.Uczniowie tworzą plan wydarzeń. |
1.Umiejętność rozróżniania wątków.
2.Umiejętność pisania planu wydarzeń. |
| 15 min. (2 godz. lekcyjna) | 1.Proszę 1-2 uczniów o opowiedzenie o tym, co zobaczył i usłyszał pastuszek w 1 osobie liczby pojedynczej.
2.Proszę uczniów o uzupełnienie tabelki, znajdującej się na str.35 (wypisać elementy historyczne i legendarne świata przedstawionego). |
1.Uczniowie wykonują zadania. | 1.Umiejętność opowiadania wydarzeń w 1 os.l.p.
2.Umiejętność odróżniania wydarzeń historycznych od legendarnych. |
| 10 min. | 1.Proszę uczniów o to, aby zastanowili się nad zad.6 z podręcznika (załącznik nr 3) pojedynczo, a w razie problemów w parach. Następnie wspólnie omawiamy zagadnienia. | 1.Uczniowie wykonują zadanie. | 1.Umiejętność wysnuwania wniosków na podstawie odpowiednich fragmentów tekstu.
2.Umiejętność symbolicznego interpretowania elementów legendy. |
| 20 min. | 1.Proszę uczniów o to, aby zrobili w parach zadanie nr 7 z podręcznika (załącznik nr 4).
2.Proszę każdą z par o zaprezentowanie swojej pracy. 3.Zapisuję najważniejsze elementy na tablicy i proszę o uzupełnienie swoich notatek o te elementy, których poszczególne pary nie mają. 4.Zadanie domowe: Zapisz w punktach, co mógłbyś zrobić, by twoim bliskim żyło się z tobą lepiej. |
1.Uczniowie wykonują zadanie. | 1.Umiejętność odnoszenia problemów przedstawionych w legendzie do współczesności.
2.Umiejętność prezentowania własnego zdania. |
Załącznik nr 2
W jaki sposób w opowiadaniu przedstawione są wydarzenia? Wpisując wymienione wątki, uzupełnij schemat tak, aby informował o budowie tekstu.
– opowieść o wojsku śpiącym w jaskini
– wędrówka turysty po Dolinie Kościeliskiej
– opowieść o pastuszku
Załącznik nr 3
Na podstawie odpowiednich fragmentów tekstu wyjaśnij, jaką misję mają do spełnienia bohaterowie.
A) Śpiący rycerze.
– Wyjaśnij symboliczne znaczenie skrzydeł u ramion rycerzy, oraz snu wojska w pieczarze.
– Powiedz, dlaczego ludzie potrzebowali pomocy wojowników. Weź pod uwagę sytuację polityczną Polski na przełomie XIX i XX w., czyli w czasie, kiedy powstał utwór.
– Ustal, jakie warunki muszą spełnić ludzie, by przerwać sen wojska.
B) Pastuszek, stary góral, narrator opowiadania.
Załącznik nr 4
Przedyskutujcie w grupach, czy ludzie stali się już mądrzy i dobrzy. Zapiszcie swoje spostrzeżenia i wnioski w tabeli.
|
Co obecnie zniewala ludzi i co im zagraża? |
Jak powinno być? |
Co zrobić, żeby świat był lepszy? |
|
|
|
|
Porównajcie wyniki pracy w grupach i uzupełnijcie notatki.
|
Co obecnie zniewala ludzi i co im zagraża? |
Jak powinno być? |
Co zrobić, żeby świat był lepszy? |
|
|
|
|
|
Co obecnie zniewala ludzi i co im zagraża? |
Jak powinno być? |
Co zrobić, żeby świat był lepszy? |
|
|
|
|
