Michał chciałby się przeprowadzić – konspekt (j. niemiecki)

UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Lehrbuch

Podręcznik: Themen neu 1. Lehrwerk für Deutsch als Fremdsprache” Hartmut Aufderstraβe,
Heiko Bock Mechthild Gerdes, Jutta Müller, Helmut Müller

Stundenzahl

Ilość jednostek lekcyjnych     1 godz.(45min)

Thema: Michael möchte umziehen

Temat : Michał chciałby się przeprowadzić

Operationeles Groblernziel::

Cel główny operacyjny:

Die Schüler können

Uczniowie umieją/potrafią: wypowiedzieć się na tematy związane z wyprowadzką, czy też przeprowadzką a także nazwać pomieszczenia znajdujące się w domu oraz ich wyposażenie.

Operationele Teillernziele:

Cele szczegółowe operacyjne:

Die Schüler sollen:

Uczniowie powinni: globalnie rozumieć usłyszane słuchowisko oraz potrafić wyszukać szczegółowych informacji. Uczniowie powinni umieć wypowiedzieć na temat wyposażenia domu i ceny poszczególnych mebli.

Unterrichtsmittel:

 

Środki dydaktyczne: Tablica, kreda, podręcznik, kaseta

 

Unterrichtsverlauf:

 

Lernphasen/

Unterrichtsphasen

(Procedurę)

Fazy uczenia się/

Fazy lekcji

(procedury)

Unterrichtsverlauf

Przebieg lekcji

Unterrichtsmittel

Środki dydaktyczne

Sozialformen

 

Formy socjalne

Zeit

Czas

Rezeptive Phase

Faza recepcji

SensibilisierungFaza aktywizująca Nauczyciel wita uczniów, sprawdza listę obecności oraz poziom opanowanej wiedzy z lekcji poprzedniej. Wysłuchuje przekształconych przez uczniów na język niemiecki zdań w Präteritum i koryguje błędy. Nauczyciel naprowadza uczniów na temat pytając co oznacza temat; „Was bedeutet heutige Thema?” Tablica, kreda Praca w plenum- interakcja nauczyciel-uczeń

 

5min
Einführung 

Prezentacja nowego materiału

 

Uczniowie czytają z globalnym zrozumieniem tekst mówiący o Michaela Wächter, który ma zamiar się przeprowadzić do własnego mieszkania i zapoznają się z leksyką dotyczącą pomieszczeń znajdujących się w jego nowym mieszkaniu. Podręcznik Praca w plenum- interakcja nauczyciel-uczeń

 

5min
Semantisierung 

Analiza semantyczna

Nauczyciel tłumaczy niezrozumiałe zwroty i  formy gramatyczne, a następnie uczula uczniów na nazwy pomieszczeń. Oraz zapoznaje uczniów z niemieckimi odpowiednikami urządzeń i mebli znajdujących się w domu. Tablica, kreda, podręcznik Nauczanie frontalne

 

10min

Reproduktive Phase

Faza reprodukcji

FestigungUtrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających Uczniowie słuchają z kasety dialogu mówiącego o tym, co Michael już ma, a co jeszcze potrzebuje do swego nowego mieszkania. Następnie konstruują zgodnie z wzorem wypowiedzi na pytania: „Was braucht Michael Wächter noch? Was hat er schon?” Magnetofon, kaseta, podręcznik, tablica, kreda Plenum 10min
ErarbeitungUtrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych

 

Uczniowie  ćwiczą sprawność mówienia i czytania, wypowiadając się na głos o cenie poszczególnych mebli, narysowanych na obrazkach w podręczniku. Podręcznik Praca samodzielna 10min

Produktive Phase

Faza produktywna

AnwendungSwobodna praktyka językowa Uczniowie mają przygotować ustnie wypowiedz o przeprowadzce Michaela koncentrując się na nazwach mebli i wyposażenia domowego. Podręcznik Praca samodzielna 5min

 

Leave a Reply