Dom moich marzeń (scenariusz lekcji języka niemieckiego)

UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Lehrbuch

Podręcznik  Themen neu 1. Lehrwerk für Deutsch als Fremdsprache” Hartmut Aufderstraβe,
Heiko Bock Mechthild Gerdes, Jutta Müller, Helmut Müller

Stundenzahl

Ilość jednostek lekcyjnych: 1 godz.(45min)

Thema:

Temat: Wo und wie möchtest du gern wohnen- die Wortschatzerweiterung

Operationeles Groblernziel:

Cel główny operacyjny:

Die Schüler können

Uczniowie umieją/potrafią opisać, gdzie chcieliby mieszkać w przyszłości oraz wygląd domu marzeń . Potrafią mówić o swoich marzeniach używając czasowników modalnych

Operationele Teillernziele:

Cele szczegółowe operacyjne:

Die Schüler sollen:

Uczniowie powinni: przypomnieć sobie leksykę związaną z tematem domu/ mieszkania oraz rozwinąć zdolności kreatywnego myślenia.

Unterrichtsmittel:

 

Środki dydaktyczne: tablica, kreda, magnetofon, kaseta, podręcznik

Unterrichtsverlauf:

 

Lernphasen/Unterrichtsphasen(Procedurę)

Fazy uczenia się/

Fazy lekcji

(procedury)

UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji UnterrichtsmittelŚrodki dydaktyczne Sozialformen Formy socjalne ZeitCzas

Rezeptive Phase

Faza recepcji

SensibilisierungFaza aktywizująca Nauczyciel wita uczniów i sprawdza listę obecności. Następnie prosi o krótkie przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji dotyczących formy i treści ogłoszeń mieszkaniowych  i zapisuje temat lekcji na tablicy Tablica, kreda Plenum interakcja nauczyciel- uczeń 5min
Einführung Prezentacja nowego materiału

 

Uczniowie czytają z podręcznikaogłoszenia mieszkaniowe zaznaczając jednocześnie nieznane słownictwo Podręcznik Praca indywidualna 5min
Semantisierung Analiza semantyczna Po analizie semantycznej ogłoszeń uczniowie w grupach wybierają właściwe ogłoszenie dla poznanych wcześniej rodzin H;pke i Wiegand, kierujc się ich wzmaganiami Podręcznik Plenum interakcja nauczyciel-uczeń 10min

Reproduktive Phase

Faza reprodukcji

FestigungUtrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających Uczniowie słuchają z globalnym zrozumieniem słuchowiska, w ktrzm obie rodyinz roymawiaj na temat ofert ogłoszeń, uczniowie porwnują swoje typy z usłyszanymi typami ze słuchowiska. Magnetofon, kaseta, podręcznik Praca w parach 5min
ErarbeitungUtrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych  Nauczyciel  zadaje klasie pytanie o ich marzenia na przyszłośc związane z miejscem zamieszkania: domem czy mieszkaniem, w mieście, czy  na wsi, itd. Notuje na tablic wypowiedzi uczniów dotyczących ich domu z marzeń. Uczniowie wypowiadają się jakie mają marzenia, co chcieliby mieć w przyszłości, a co jest dla nich zbędne. Wybierają lepszą dla nich alternatywę z propozycji nauczyciela Tablica, kreda Plenum interakcja nauczyciel- uczeń 10min

Produktive Phase

Faza produktywna

AnwendungSwobodna praktyka językowa Uczniowie posługując się zwrotami zapisanymi na tablicy i nie tylko formułują pisemnie wypowiedz na temat ich domu z marzeń, która następnie zaprezentują na forum klasy. Tablica, podręcznik, słowniki Praca indywidualna, plenum interakcja nauczyciel- uczeń 10min

2 komentarze

  1. Polonistka
    Polonistka 21 stycznia 2012 at 23:38 | | Reply

    Dlaczego „lekcja z niemieckiego”? a nie „lekcja niemieckiego”???? Lekcja nie jest „z czegoś” a wyłącznie „lekcja czegoś”, „z czegoś” może być ocena.

    1. copywritingwroclaw
      copywritingwroclaw 22 stycznia 2012 at 10:48 | | Reply

      dzięki, poprawiłam:)

Leave a Reply