UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Lehrbuch
Podręcznik „Themen neu 1. Lehrwerk für Deutsch als Fremdsprache” Hartmut Aufderstraβe,
Heiko Bock Mechthild Gerdes, Jutta Müller, Helmut Müller
Stundenzahl
Ilość jednostek lekcyjnych: 1 godz.(45min)
Thema:
Temat: Wohnungsmarkt- wir analysieren Wohnungsanzeigen
Operationeles Groblernziel:
Cel główny operacyjny:
Die Schüler können
Uczniowie umieją/potrafią czytać ogłoszenia i oferty mieszkaniowe oraz samodzielnie konstruować ogłoszenia mieszkaniowe.
Operationele Teillernziele:
Cele szczegółowe operacyjne:
Die Schüler sollen:
Uczniowie powinni: przypomnieć sobie leksykę związaną z tematem domu i mieszkania oraz rozumieć podstawowe skróty stosowane w ogłoszeniach mieszkaniowych.
Unterrichtsmittel:
Środki dydaktyczne:
-tablica
-kreda
Unterrichtsverlauf:
| Lernphasen/Unterrichtsphasen(Procedurę)
Fazy uczenia się/ Fazy lekcji (procedury) |
UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji | UnterrichtsmittelŚrodki dydaktyczne | Sozialformen Formy socjalne | ZeitCzas | |
|
Rezeptive Phase Faza recepcji |
SensibilisierungFaza aktywizująca | Nauczyciel wita uczniów i sprawdza obecność. Uczniowie przypominają tematykę zawartą w tekstach, czytanych na ostatnich zajęciach i mówiących o dwóch rodzinach pragnących się przeprowadzić. Wspólnie notują na tablicy, jakie dane rodziny mają wymagania odnośne nowego mieszkania/domu. | Tablica, kreda, podręcznik | Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 5 min |
| Einführung Prezentacja nowego materiału
|
Nauczyciel prezentuje przykład ogłoszenia o sprzedaży mieszkania. Uczniowie analizują wygląd ogłoszenia, tzn. formę. Nauczyciel objaśnia potrzebę stosowania skrótów w treści ogłoszenia. | FoliaPodręcznik | Nauczanie frontalne | 10 min | |
| Semantisierung Analiza semantyczna | Uczniowie czytają oferty mieszkaniowe i wskazują niezrozumiale zwroty, skróty i słownictwo Nauczyciel tłumaczy nowo poznaną leksykę i struktury gramatyczne | Podręcznik, tablica, kreda | Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 15min | |
|
Reproduktive Phase Faza reprodukcji |
FestigungUtrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających | Nauczyciel stawia uczniom szczegółowe pytania do treści ogłoszeń. Upewnia się, czy uczniowie rozumieją poznana leksykę. | Podręcznik | Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 5 min |
| ErarbeitungUtrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych | Uczniowie opracowują pytania do treści poszczególnych ogłoszeń z podręcznika i zadają je sobie nawzajem. | Podręcznik | Praca indywidualna i w parze | 5 min | |
|
Produktive Phase Faza produktywna |
AnwendungSwobodna praktyka językowa | Uczniowie przygotowują samodzielnie ogłoszenie o sprzedaży swojego mieszkania lub domu. | Praca indywidulana | 5 | |
