UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Lehrbuch
Podręcznik „Themen neu 1. Lehrwerk für Deutsch als Fremdsprache” Hartmut Aufderstraβe,
Heiko Bock Mechthild Gerdes, Jutta Müller, Helmut Müller
Stundenzahl
Ilość jednostek lekcyjnych: 1 godz.(45min)
Thema:
Temat: Wo und wie möchtest du gern wohnen- die Wortschatzerweiterung
Operationeles Groblernziel:
Cel główny operacyjny:
Die Schüler können
Uczniowie umieją/potrafią opisać, gdzie chcieliby mieszkać w przyszłości oraz wygląd domu marzeń . Potrafią mówić o swoich marzeniach używając czasowników modalnych
Operationele Teillernziele:
Cele szczegółowe operacyjne:
Die Schüler sollen:
Uczniowie powinni: przypomnieć sobie leksykę związaną z tematem domu/ mieszkania oraz rozwinąć zdolności kreatywnego myślenia.
Unterrichtsmittel:
Środki dydaktyczne: tablica, kreda, magnetofon, kaseta, podręcznik
Unterrichtsverlauf:
| Lernphasen/Unterrichtsphasen(Procedurę)
Fazy uczenia się/ Fazy lekcji (procedury) |
UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji | UnterrichtsmittelŚrodki dydaktyczne | Sozialformen Formy socjalne | ZeitCzas | |
|
Rezeptive Phase Faza recepcji |
SensibilisierungFaza aktywizująca | Nauczyciel wita uczniów i sprawdza listę obecności. Następnie prosi o krótkie przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji dotyczących formy i treści ogłoszeń mieszkaniowych i zapisuje temat lekcji na tablicy | Tablica, kreda | Plenum interakcja nauczyciel- uczeń | 5min |
| Einführung Prezentacja nowego materiału
|
Uczniowie czytają z podręcznikaogłoszenia mieszkaniowe zaznaczając jednocześnie nieznane słownictwo | Podręcznik | Praca indywidualna | 5min | |
| Semantisierung Analiza semantyczna | Po analizie semantycznej ogłoszeń uczniowie w grupach wybierają właściwe ogłoszenie dla poznanych wcześniej rodzin H;pke i Wiegand, kierujc się ich wzmaganiami | Podręcznik | Plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 10min | |
|
Reproduktive Phase Faza reprodukcji |
FestigungUtrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających | Uczniowie słuchają z globalnym zrozumieniem słuchowiska, w ktrzm obie rodyinz roymawiaj na temat ofert ogłoszeń, uczniowie porwnują swoje typy z usłyszanymi typami ze słuchowiska. | Magnetofon, kaseta, podręcznik | Praca w parach | 5min |
| ErarbeitungUtrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych | Nauczyciel zadaje klasie pytanie o ich marzenia na przyszłośc związane z miejscem zamieszkania: domem czy mieszkaniem, w mieście, czy na wsi, itd. Notuje na tablic wypowiedzi uczniów dotyczących ich domu z marzeń. Uczniowie wypowiadają się jakie mają marzenia, co chcieliby mieć w przyszłości, a co jest dla nich zbędne. Wybierają lepszą dla nich alternatywę z propozycji nauczyciela | Tablica, kreda | Plenum interakcja nauczyciel- uczeń | 10min | |
|
Produktive Phase Faza produktywna |
AnwendungSwobodna praktyka językowa | Uczniowie posługując się zwrotami zapisanymi na tablicy i nie tylko formułują pisemnie wypowiedz na temat ich domu z marzeń, która następnie zaprezentują na forum klasy. | Tablica, podręcznik, słowniki | Praca indywidualna, plenum interakcja nauczyciel- uczeń | 10min |

Dlaczego „lekcja z niemieckiego”? a nie „lekcja niemieckiego”???? Lekcja nie jest „z czegoś” a wyłącznie „lekcja czegoś”, „z czegoś” może być ocena.
dzięki, poprawiłam:)