Zasady tworzenia czasu Imperfekt – konspekt

UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Lehrbuch: „der, die, das. Neu.“ Kurs kontynuacyjny

Podręcznik:

Stundenzahl: 1 x 45 min.

Ilość jednostek lekcyjnych:

Thema:

Temat: Czas przeszły Imperfekt. Zasady tworzenia.

Operationales Groblernziel: die Schüler können:

Cel główny operacyjny: uczniowie umieją / potrafią:

– budować oraz stosować formy czasu przeszłego Imperfekt czasowników słabych,      modalnych, rozdzielnie złożonych i czasowników z rozszerzoną końcówką

Operationale Teillernziele:

Cele szczegółowe operacyjne:

 

         Die Schüler sollen:

         Uczniowie powinni:

– przypomnieć sobie i poprawnie rozróżniać czasowniki regularne, modalne, rozdzielnie złożone oraz czasowniki z rozszerzoną końcówką

– znać zasady tworzenia form czasu przeszłego Imperfekt czasowników regularnych, modalnych, rozdzielnie złożonych oraz czasowników z rozszerzoną końcówką

– odmieniać wyżej wymienione grupy czasowników we wszystkich osobach i liczbach w czasie przeszłym Imperfekt

– znać znaczenie oraz zastosowanie czasu przeszłego Imperfekt

– przekształcać zdania z wyżej wymienionymi czasownikami w czasie teraźniejszym Präsens na zdania w czasie przeszłym Imperfekt

– prawidłowo stosować wyżej wymienione czasowniki w czasie przeszłym Imperfekt w zdaniach

– zadawać pytania oraz udzielać odpowiedzi w czasie przeszłym Imperfekt

– stosować wyżej wymienione czasowniki w czasie przeszłym Imperfekt w prostym opowiadaniu

Unterrichtsmittel: książka, zeszyt ćwiczeń, tablica, zeszyty, tablice z odmianą

Środki dydaktyczne: poszczególnych grup czasowników w czasie przeszłym, kartki ze zdaniami do przekształceni, taśma klejąca, flamastry

Lernphasen/

Unterrichtsphasen

(Prozeduren)

Fazy uczenia się/

Fazy lekcji

(Procedury)

Operationale

Teillernziele:

Cele szczegółowe

operacyjne

Unterrichtsverlauf

 

Przebieg lekcji

Unterrichts-

mittel

Środki dydaktyczne

Sozial-

formen

Formy

socjalne

Zeit

Czas

 

REZEPTIVE PHASEFaza recepcji

 

Sensibiliesierung

Faza aktywizująca

 

– przypomnieć i poprawnie rozróżniać czasowniki regularne, modalne,rozdzielnie złożone,

z rozszerzoną końcówką

Wejście do klasy, powitanie w języku niem., sprawdzenie obecności, zapisanie tematu, uciszenie uczniów. Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów na temat grup czasowników. Uczniowie zgłaszają się i podają czasowniki, zaliczając je do poszczególnych grup. Nauczyciel wpisuje czasowniki do odpowiedniej rubryki w tabeli na tablicy. Następnie uczniowie zgłaszają się i przypominają cechy charakterystyczne każdej grupy czasowników.  tablica lekcja frontalnaplenum 10

min.

Einführung

Prezentacja nowego materiału

 

– znać zasady tworzenia form czasu przeszłego Imperfekt wyżej wymienionych czasowników- odmieniać wyżej wymienione grupy czasowników w czasie przeszłym Imperfekt Nauczyciel wyjaśnia zasady tworzenia czasu przeszłego Imperfekt czasowników regularnych na przykładzie czasownika „machen” . Nauczyciel przedstawia zasady tworzenia oraz odmiany form czasowników regularnych w czasie Imperfekt na papierowej planszy, którą wcześniej przygotował. Uczniowie przepisują przykład do zeszytu, kolorowymi flamastrami zaznaczają końcówki czasowników. Uczniowie notują w zeszycie uwagę do zapamiętania, że forma 1. i 3. osoby liczby pojedynczej jest taka sama. Nauczyciel postępuje podobnie z przedstawieniem pozostałych grup czasowników. tablica, taśma klejąca, flamastry, zeszyty lekcja frontalnapraca indywidualna 15

min.

Semantisierung

Analiza semantyczna

 

– znać znaczenie oraz zastosowanie czasu przeszłego Imperfekt

 

Nauczyciel wyjaśnia znaczenie oraz zastosowanie czasie Imperfekt. Zasady teoretyczne popiera przykładem, odczytując wymyśloną przez niego wcześniej 5 – zdaniową bajkę w języku niem. o zwierzętach. Uczniowie zapisują zasady zastosowania czasu przeszłego Imperfekt w zeszytach.  kartka A4 z 5 – zdaniową bajką o zwierzętach, zeszyty lekcja frontalnapraca indywidualna 3

min.

REPRODUKTIVE PHASE

Faza reprodukcji

Festigung

Utrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających

 

– przekształcać zdania z wyżej wymienionymi czasownikami w czasie teraźniejszym Präsens na zdania w czasie przeszłym Imperfekt Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kartkę ze zdaniami w czasie teraźniejszym z czasownikami z poszczególnych grup. Uczniowie przekształcają zdania na czas Imperfekt zgodnie z podanym wzorem w zdaniu pierwszym np.: Ich mache die Hausaufgabe. Ich machte die Hausaufgabe. Następnie uczniowie porównują zadanie w parach i poprawiają błędy. Chętni uczniowie odczytują po jednym zdaniu, pozostali sprawdzają swoje zdania.  kartki ze zdaniami dla każdego ucznia praca indywidualnapraca w parach

plenum

5

min.

Erarbeitung

Utrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych

 

– prawidłowo stosować wyżej wymienione czasowniki w czasie przeszłym Imperfekt w zdaniach- zadawać pytania oraz udzielać odpowiedzi w czasie przeszłym Imperfekt

 

Uczniowie w parach wykonują ustnie minidialogi w czasie Imperfekt na temat: „Was machtest du gestern?” Jeden uczeń układa pytanie a drugi odpowiedź w czasie przeszłym Imperfekt. Potem następuje zamiana ról. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów. Następnie kilka par przedstawia swój minidialog w klasie.Nauczyciel objaśnia oraz zapisuje na tablicy zadanie domowe na temat: „Was machtest du am Wochenende?”. Jako zadanie domowe uczniowie opisują w zeszycie swój poprzedni weekend. Uczniowie zapisują polecenie w zeszytach.

 

tablica

zeszyt

praca w parachplenum

praca indywidualna

7

min.

PRODUKTIVE PHASE

Faza produktywna

Anwendung

Swobodna praktyka językowa

 

– stosować wyżej wymienione czasowniki w czasie przeszłym Imperfekt w prostym opowiadaniu Nauczyciel podaje zadanie w formie pytania: „Was machtest du in deinen Sommerferien?”. Uczniowie w parach formułują kilkuzadaniowe opowiadanie o swoich wakacjach. Uczniowie kontrolują nawzajem poprawność form czasowników w czasie Imperfekt. Następnie jeden ochotnik przedstawia w klasie swoje kilkuzdaniowe opowiadanie.  zeszyt lekcja frontalnapraca w parach

plenum

5

min.

One Response

  1. KB
    KB 18 stycznia 2012 at 17:57 | | Reply

    Świetny konspekt, bardzo się przydał. Szkoda tylko, że nie jest po niemiecku :]

Leave a Reply