UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Lehrbuch
Podręcznik „Themen neu 1. Lehrwerk für Deutsch als Fremdsprache” Hartmut Aufderstraβe,
Heiko Bock Mechthild Gerdes, Jutta Müller, Helmut Müller
Stundenzahl
Ilość jednostek lekcyjnych: 1 godz.(45min)
Thema:
Temat: Was hast du heute Abend vor? – wir bilden Dialoge
Operationeles Groblernziel:
Cel główny operacyjny:
Die Schüler können
Uczniowie umieją/potrafią wypowiadać się na temat swoich planów na wieczór oraz zaprosić drugą osobę na imprezę, czy tez do kina z prawidłowym użyciem czasowników rozdzielnie złożonych „vorhaben”, „mitkommen” i „anfangen”
Operationele Teillernziele:
Cele szczegółowe operacyjne:
Die Schüler sollen:
Uczniowie powinni: potrafić przyjąć czyjąś propozycję, ale także grzecznie odmówić i uzasadnić swoją decyzje oraz określić, o której godzinie dana „impreza” ma miejsce.
Unterrichtsmittel:
Środki dydaktyczne: tablica, kreda, ksero, kolorowe plansze, kartki z „planem na wieczór”
Unterrichtsverlauf:
| Lernphasen/Unterrichtsphasen
(Procedurę) Fazy uczenia się/ Fazy lekcji (procedury) |
UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji | UnterrichtsmittelŚrodki dydaktyczne | Sozialformen
Formy socjalne |
ZeitCzas | |
|
Rezeptive Phase Faza recepcji |
SensibilisierungFaza aktywizująca | Nauczycie wita się z uczniami i sprawdza listę obecności. Uczniowie czytają zadanie domowe polegające na przetłumaczeniu zdań z użyciem określeń czasu. Nauczyciel po sprawdzeniu zadania domowego informuje uczniów, co jest tematem tej jednostki lekcyjnej i zapisuje temat na tablicy | Tablica, kreda | Praca w plenum interakcja nauczyciel-uczeń | 5min |
| Einführung
Prezentacja nowego materiału
|
Uczniowie zostają uczuleni na istnienie czasowników rozdzielnie złożonych i ich formach występowania w zdaniu. Nauczyciel zapoznaje uczniów z serią zwrotów zastępujących zwykła odmowę za pomocą „nein” czy też prostego ”ja” | Tablica, kreda, kolorowe plansze
|
Nauczanie frontalne | 10min | |
| Semantisierung
Analiza semantyczna |
Uczniowie czytają zamieszczone w podręczniku dialogi będące konsekwencją pytania „Sag mal, hast du heute schon was vor?” i tłumaczą występujące w nich zwroty. | Podręcznik | Praca w plenum | 5min | |
|
Reproduktive Phase Faza reprodukcji |
FestigungUtrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających | Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z napisaną godziną i czynnością. Uczniowie połączeni w pary mają za zadanie umówić się na podaną okazję z podaniem odpowiedniej godziny | Kartki z „planem na wieczór” | Praca w parach | 10min |
| ErarbeitungUtrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych
|
Po wysłuchaniu kolejnych dialogów w wykonaniu uczniów uczniowie słuchają bardziej rozwiniętego dialogu z kasety. Po globalnym zrozumieniu słuchowiska uczniowie tworzą kolejne dialogi w parach. Dialogi te są poszerzone o odmowę i informację od partnera, iż ma on inne plany. | Magnetofon, Kaseta,
Kartki z „planem na wieczór” |
Plenum,
Praca w parach |
10min | |
|
Produktive Phase Faza produktywna |
AnwendungSwobodna praktyka językowa | Uczniowie przedstawiają własne propozycje dialogu. Przedstawiają swoje propozycje, używają odmowy różnych form grzecznościowych typu „Tut mir Leid”, czy też „Vielleicht das nächste Mal” | Kartki z „planem na wieczór” | Praca w parach | 5min |

ciekawy konspekt
baaardzo ciekawy, kiedy materiały z fizjo?