Was hast du heute Abend vor? Konspekt lekcji z niemieckiego

UNTERRICHTSENTWURF/ SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Lehrbuch

Podręcznik  Themen neu 1. Lehrwerk für Deutsch als Fremdsprache” Hartmut Aufderstraβe,
Heiko Bock Mechthild Gerdes, Jutta Müller, Helmut Müller

Stundenzahl

Ilość jednostek lekcyjnych: 1 godz.(45min)

Thema:

Temat: Was hast du heute Abend vor? – wir bilden Dialoge

Operationeles Groblernziel:

Cel główny operacyjny:

Die Schüler können

Uczniowie umieją/potrafią wypowiadać się na temat swoich planów na wieczór oraz zaprosić drugą osobę na imprezę, czy tez do kina z prawidłowym użyciem czasowników rozdzielnie złożonych „vorhaben”, „mitkommen” i „anfangen”

Operationele Teillernziele:

Cele szczegółowe operacyjne:

Die Schüler sollen:

Uczniowie powinni: potrafić przyjąć czyjąś propozycję, ale także grzecznie odmówić i uzasadnić swoją decyzje oraz określić, o której godzinie dana „impreza” ma miejsce.

Unterrichtsmittel:

 

Środki dydaktyczne: tablica, kreda, ksero, kolorowe plansze, kartki z „planem na wieczór”

Unterrichtsverlauf:

 

Lernphasen/Unterrichtsphasen

(Procedurę)

Fazy uczenia się/

Fazy lekcji

(procedury)

UnterrichtsverlaufPrzebieg lekcji UnterrichtsmittelŚrodki dydaktyczne Sozialformen 

Formy socjalne

ZeitCzas

Rezeptive Phase

Faza recepcji

SensibilisierungFaza aktywizująca Nauczycie wita się z uczniami i sprawdza listę obecności. Uczniowie czytają zadanie domowe polegające na przetłumaczeniu zdań z użyciem określeń czasu. Nauczyciel po sprawdzeniu zadania domowego informuje uczniów, co jest tematem tej jednostki lekcyjnej i zapisuje temat na tablicy Tablica, kreda Praca w plenum interakcja nauczyciel-uczeń 5min
Einführung 

Prezentacja nowego materiału

 

Uczniowie zostają uczuleni na istnienie czasowników rozdzielnie złożonych i ich formach występowania w zdaniu. Nauczyciel zapoznaje uczniów z serią zwrotów zastępujących zwykła odmowę za pomocą „nein” czy też prostego ”ja” Tablica, kreda, kolorowe plansze

 

Nauczanie frontalne 10min
Semantisierung 

Analiza semantyczna

Uczniowie czytają zamieszczone w podręczniku dialogi będące konsekwencją pytania „Sag mal, hast du heute schon was vor?” i tłumaczą występujące w nich zwroty. Podręcznik Praca w plenum 5min

Reproduktive Phase

Faza reprodukcji

FestigungUtrwalenie w toku ćwiczeń wdrażających Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z napisaną godziną i czynnością. Uczniowie połączeni w pary mają za zadanie umówić się na podaną okazję z podaniem odpowiedniej godziny Kartki z „planem na wieczór” Praca w parach 10min
ErarbeitungUtrwalenie w toku ćwiczeń sprawnościowych

 

Po wysłuchaniu kolejnych dialogów w wykonaniu uczniów uczniowie słuchają bardziej rozwiniętego dialogu z kasety. Po globalnym zrozumieniu słuchowiska uczniowie tworzą kolejne dialogi w parach. Dialogi te są poszerzone o odmowę i informację od partnera, iż ma on inne plany. Magnetofon, Kaseta,

Kartki z „planem na wieczór”

Plenum,

Praca w parach

10min

Produktive Phase

Faza produktywna

AnwendungSwobodna praktyka językowa Uczniowie przedstawiają własne propozycje dialogu. Przedstawiają swoje propozycje, używają odmowy różnych form grzecznościowych typu „Tut mir Leid”, czy też „Vielleicht das nächste Mal” Kartki z „planem na wieczór” Praca w parach 5min

2 komentarze

  1. Wojtek
    Wojtek 17 listopada 2011 at 13:14 | | Reply

    ciekawy konspekt

    1. copywritingwroclaw
      copywritingwroclaw 17 listopada 2011 at 21:01 | | Reply

      baaardzo ciekawy, kiedy materiały z fizjo?

Leave a Reply to copywritingwroclaw Click here to cancel reply.